9Dogoterapia to zajęcia z udziałem wyszkolonych psów. W naszym przedszkolu biorą w niej udział wszystkie nasze "Krasnale". Jest to metoda terapeutyczna polegająca na bezpośrednim, dotykowym kontakcie z czworonogiem. Głaskanie i przytulanie zwierzaka wyzwala pozytywne emocje, sprzyja rozluźnieniu i poprawie nastroju. Dogoterapia bazuje na więzi, jaka tworzy się między dzieckiem, a psem. Wykorzystuje wielokierunkowe oddziaływanie czworonogów na ludzi. Psiaki łagodzą stres, ułatwiają znoszenie własnych niepowodzeń i zwiększają radość płynącą z postępów. W ich obecności wielu osobom łatwiej przełamać swoje lęki, otworzyć się na kontakty społeczne i współpracę z terapeutą. Interakcje z psami to niewyczerpane źródło stymulacji, zachęta do spontanicznych zachowań, aktywności ruchowej i umysłowej. Terapia z udziałem psa ma liczne walory edukacyjne. Ułatwia koncentrację uwagi, zwiększa zaangażowanie w naukę, kształtuje orientację przestrzenną, ułatwia rozpoznawanie i wyrażanie swoich emocji, poprawia sprawność ruchową, pamięć i umiejętności komunikacyjne, rozwija słownictwo. Podczas zajęć dogoterapeutycznych dzieci zyskują też wiedzę na temat psiaków i praw przyrody. Uczą się samodzielności, odpowiedzialności i empatii. Uczestnictwo w opiece nad czworonogami daje im poczucie bycia potrzebnymi i zmniejsza uczucie osamotnienia.